• Doświadczanie Świata w Szkole Podstawowej w Poraju

•  (Ostatnie lata przyniosły wiele korzystnych zmian w Szkole Podstawowej w Poraju. Oprócz bogatej bazy dydaktycznej wspierającej rolę edukacyjną szkoły, stworzyliśmy naszym uczniom warunki umożliwiające wielokierunkowy rozwój i poprawę funkcjonowania procesów poznawczych. Jest to możliwe dzięki urządzonej i oddanej do użytku we wrześniu br. Sali Doświadczania Świata.

Pani dyrektor Beata Cichoń podjęła starania w celu utworzenia tego wyjątkowego miejsca już 2 lata temu, we współpracy z nauczycielem - p.Żanetą Wojciechowską. Pozyskanie środków finansowych stanowiło największe wyzwanie, gdyż koszt takiej sali oscyluje blisko kwoty 45 tys. zł. Finanse szkoły nie pozwalały na tak drogą inwestycję. Część pieniędzy udało się uzyskać z Telewizji Polskiej w ramach projektu „Reklama Dzieciom” (kwota 20 tys. zł). W połączeniu ze środkami budżetowymi placówki udało się skompletować wyposażenie sali w cały niezbędny sprzęt.

Sala Doświadczania Świata to miejsce, gdzie każdy (dziecko, jak również osoba dorosła) poczuje się bezpiecznie. To pomieszczenie wyposażone w różnorodne urządzenia: kolumna wodna, miękkie kanapy, pufy, puszyste dywany, lampy, projektor, kula lustrzana. Oprócz tego wewnątrz sali wykorzystywane są dźwięki i światło, które wpływają na wrażenia zmysłowe, pobudzają wyobraźnię i wyostrzają zmysły. To sala terapeutyczna, która umożliwia rozwój zmysłów oraz integrację sensoryczną. Relaks, spokój i akceptacja to uczucia, jakie towarzyszą uczniom podczas zajęć. Pobyt i zajęcia w sali ułatwią pokonywanie lęków i oporów oraz będą motywować do podejmowania różnorodnych aktywności. Skierowane są zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, bez względu na stan zdrowia oraz kondycję fizyczną. Celem terapii jest pobudzanie głównych zmysłów: dotyku, wzroku, słuchu oraz węchu. Dostarczane bodźce bardzo korzystnie wpływają na koncentrację, pamięć, a także uspokajają lub aktywizują do działania.

Jesteśmy dumni, że w Naszej szkole mogliśmy urządzić takie magiczne miejsce. D.Sawicka (fot. J.Białas)